Umowa z parą młodą

Umowa fotografa ślubnego z młodą parą .


Umowę należy podpisać w każdym przypadku – pełny reportaż ślubny, sama sesja plenerowa… W załączeniu nasza „umowa” do pobrania :)

 

 

Zadaniem umowy zawartej pomiędzy Parą młodą, a Fotografem jest nie tylko zabezpieczenie interesów obu stron, ale również spokojny sen i uregulowanie kwestii związanych z przekazaniem efektów pracy.

Treść tego dokumentu nie musi być wypełniona językiem „prawniczym”, wszystko co w niej zapisane winno być jasne i zrozumiałe. My modernizację umowy przeprowadziliśmy kilkukrotnie stawiając ostatecznie na wersję dłuższą, ale przejrzystą i wyczerpującą:

 1. Dane Wykonawcy, fotografa, czyli nasze oraz dane Zleceniodawców, czyli pary młodej, dodatkowo w tym punkcie prosimy o podanie telefonu awaryjnego – jest to najczęściej numer do świadkowej lub świadka, na wypadek gdybyśmy w drodze na przygotowania zbłądzili, a telefonu młodych leżały by poza ich zasięgiem.

 2. Data ślubu oraz godziny i miejsca poszczególnych etapów tego dnia. Wpisujemy adresy gdzie odbędą się przygotowania panny młodej, a gdzie pana młodego, adres kościoła/urzędu oraz sali weselnej.

 3. Następnie zestaw oświadczeń fotografa, dla młodych planujących uroczystość kościelną jest z ważniejszych będzie oświadczenie o posiadaniu „uprawnień” do fotografowania uroczystości liturgicznych.

 4. Informacja o prawach autorskich i ich przeniesieniu na nabywców naszych usług.

 5. Po jakim czasie od zlecenia, gdzie i w jakiej formie przekazane zostaną zdjęcia. W naszej wersji przewija się zapis „dvd-archiwum”. Jest to płyta zawierająca wszystkie zdjęcia z dnia ślubu już po retuszu, na gotowo, w pełnym rozmiarze. Para po otrzymaniu tej płyty może zadecydować czy wszystkie zdjęcia mają znaleźć się na „okolicznościowych” płytach, czy może któreś są zbyt prywatne i zostaną z nimi tylko na płycie „dvd-archiwum”. Na ładnych – okolicznościowych płytach oddajemy wszystkie zdjęcia w pomniejszeniu do 1920px 300dpi, pozwala to znacznie zmniejszyć ich rozmiar, szybciej się ładują na telewizorze lub komputerze i bez problemu można oddać je do druku w popularnych formatach.

 6. Płatności za zdjęcia i wpłata zadatku (który w odróżnieniu od zaliczki przepada w przypadku zerwania umowy ze strony młodej pary).

 7. Paragraf 6 w naszym wzorze powinniście dostosować do swoich oczekiwań. Jest to punkt, który reguluje co przysługuje fotografowi w trakcie wykonywania zamówienia, czyli np. posiłek w trakcie wesela (w końcu pracujemy często od rana do późnej nocy, a trochę głupio by wyglądało, gdyby na wesele wpadł dostawcy pizzy z naszym obiadem). O dziwo nie wszystkie sale weselne pozwalają fotografom na podłączenie się do instalacji elektrycznej, warto mieć to w umowie i wspomnieć parze młodej, by zapytała menedżera sali czy nie będzie problemu z podłączeniem ładowarek.

 8. Wątek o tym, czy zgadzamy się na obecność kamerzysty w trakcie naszej pracy oraz o tym, iż będziemy mogli wykorzystać w celach reklamowych fotografie wykonane w trakcie ślubu i wesela.

 9. Punkt dotyczący przedpłaty za fotoreportaż mówi o tym, iż PM wpłaca zadatek, paragraf 8 ma zadanie wyjaśnić na jakich zasadach następuje rozliczenie zadatku w przypadku rozwiązania umowy z powodów niezależnych od stron umowy.

 10. Przedostatni paragraf to dość wrażliwy tekst. Wiele umów nie mówi o tym co się stanie, gdy fotograf  z powodu wypadku lub choroby nie wykona zlecenia, a po odpukaniu w niemalowane należy przyznać, że wypadki chodzą po ludziach i ta sytuacja powinna być uregulowana odpowiednim zapisem. Propozycję naszego przeczytacie w załączniku.

 11. Na koniec standardowy zapis o konieczności nanoszenia wszelkich zmian pisemnie na umowę…

 

Pobierzcie załącznik, przeczytajcie powyższy opis i edytujcie swoją umowę. Macie jakieś pytania – piszcie śmiało :)